Orkide nasıl bakılır ?

Orkideler yurtdışındaki ev çiçekleri arasında en sevilenlerden olmakla beraber ülkemizde popülaritesi yeni yeni artmaktadır. Kökeni uzakdoğuya dayanan orkide yaklaşık 20,000 farklı çeşidi ile büyüleyici renkler ve şekillerle karşımıza çıkmaktadır.

orkidenasılbakılır

Vazoda orkideler

Doğa da kuzey yarıkürede yetişen orkideler  toprak üzeri, ağaçlar ve kayalık yerler gibi farklı coğrafi koşullarda yetişebilmektedir. Evde yetişen orkideler genellikle tropik bölgelerde yetişen türlerden olup, yeterli hava, yeterli su ve serin gecelere alışıktır. Özellikle yüksek yerlerde yetişen türler için serin ortamlar daha uygun yetişme koşulları sunmaktadır.

Orkidelerin evlere girmesi 19. yüzyılda başlamıştır. Özellikle Asya’dan İngiltere’ye yapılan uzun deniz yolculukları sırasında  bir çok çiçek telef olurken. İngiltere’ye varmayı başaranlarda genelde 100% nemli ortamlarda yetiştirildiğinden yaşamları uzun olmamıştır.

Sıcaklık ihtiyaçları

Orkideler gerekli şartlar sağlandığında bakımı kolay olan bitkilerdir. Sıcaklık tercihlerine göre farklılık gösteren orkideleri 3 grupta toplamak mümkündür.

Sıcak severler : Geceleri 15 – 20 derece arası gündüzleri 25 derece ve üzeri

Ilık severler: Geceleri 13 – 15  derece arası gündüzleri 20 – 25 derece arası – Bakımı en rahat grup bu gruptur.

Soğuk severler: 10 – 13 derece arası gündüzleri 20 derece altı

Işık 

Işık orkidenin çiçek açmasında en önemli faktördür. Orkideler genelde 3 ile 8 yıl arasında olgunlaşırlar ve olgunlaşmadan çiçek vermezler. Özellikle evde bakılan orkidelerin birbirine az mesafede gruplanması yetersiz ışık almasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden ev ortamında bakılan orkidelerin zaman zaman çevrilip her yüzünün yeterli ışığı aldığından emin olunmalıdır.

Güneş ışığının yetersiz olduğu ortamlarda suni ışık kullanılarak orkideye ihtiyaç duyduğu ışık sağlanabilir. Fakat bazı durumlarda çiçeğin suni ışığa alışması 2 yılı alabilir. Suni ışıklandırmanın kullanıldığı durumlarda  25 wattlık ampullerin florasan lambalara göre kullanılması tercih edilmelidir.

Sulama

Orkidelerin su ihtiyacı en iyi deneme yoluyla anlaşılabilir. Bu güzel bitkiler doğa da aylarca yağmur yağmadan idare edebilirken, eve girdiğinde ihtiyacından fazla sulama ile karşılaşabilmektedir.

Orkidelerin su ihtiyacı bir kaç faktöre göre değişebilmektedir.

1. Tür

Ağaç formundaki orkideler toprak üzerinde yetişenlere göre daha az suya ihtiyaç duyarlar.

2. Saksı

Plastik saksıda yetişen orkideler, diğer saksılara göre daha az suya ihtiyaç duymaktadır.

Orkidenin sulanması saksının her bölümüne eşit miktarda yapılmalıdır. Su mineral açıdan fakir olmalı ve 15 – 20 derece sıcaklığa sahip olmalıdır. Yumuşatılmış su kullanılmamalıdır. Sulama günün erken saatlerinde yapıldığı takdirde gece çiçeklerin kuru olmasına yardımcı olur. Kapalı havalarda güneşli havalara göre daha az suya ihtiyaç duyarlar, bu yüzden hava durumu da dikkate alınmalıdır.

Gübreleme ve orkidenin bakımı ile ilgili diğer konuları bir sonraki yazıda bulacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s